IHSAA  SECTIONAL

MEET HISTORY

Monroe Central Team Results:

BOYS:


1963-8th (out of 31)

1982-8th

1985-13th

2000- 6th (169 points)

2001- 10th (247 points)

2002- 10th (271 points)

2003- ??

2004- 9th (207 points)

2005- 7th (178 points)

2006- 5th (128 points)

2007- 4th (134 points)

2008- 6th (144 points)

2009- 3rd (65 points)

2010- 3rd (96 points)

2011- 3rd (102 points)

2012- 2nd (91 points)

2013- 4th (121 points)

2014- 2nd (72 points)

2015- 4th (102 points)

2016- 3rd (73 points)

2017- 2nd (84 points)

2018- 4th (92 points)

2019- 1st (50 points)

GIRLS: 


1997- 4th (116 points)

2001- 6th (193 points)

2002- INCOMPLETE

2003- ??

2004- 8th (212 points)

2005- 10th (252 points)

2006- 9th (249 points)

2007- 8th (220 points)

2008- 6th (138 points)

2009- 5th (109 points)

2010- 3rd (104 points)

2011- 3rd (96 points)

2012- 4th (90 points)

2013- 4th (144 points)

2014- 4th (105 points)

2015- 6th (150 points)

2016- 4th (100 points)

2017- 3rd (88 points)

2018- 10th (235 points)

2019- 7th (169 points)

MONROE CENTRAL BOYS IHSAA SECTIONAL CHAMPIONS IN 2019!!

The Boy’s Cross Country Team captured their first ever IHSAA Sectional Title in school history after 56 years on Saturday, October 12th. All runners put together a great and smart race to capture the title! 

2019 IHSAA SECTIONAL RESULTS:


TEAM 1ST - 50 POINTS


TUCKER BURRIS - 17:37.50 (4TH)

CADEN SHUMAKER - 17:56.40 (8TH)

CARTER MILLER - 18:01.50 (9TH)

CADEN LANDIS - 18:11.70 (11TH)

CHRIS NUÑEZ - 18:36.90 (18TH)

KYLER SHUMAKER - 18:38.60 (20TH)

MARCO DAVIS - 19:12.20 (34TH)

Individual Champions:

1991: Theron Carpenter, Union City (16:18)

1992: Keith Graham, Yorktown (16:58)

1993: Curt Hall, Delta (16:51)

1994: Mike Hall, Delta (16:43)

1995: Mike Hall, Delta (16:21)

1996: Matt Bliss, Yorktown (16:58)

1997: Chris Powers, Muncie Central (16:16)

1998: Chris Powers, Muncie Central (16:30)

1999: Sean Threewits, Union City (16:51)

2000: Sean Threewits, Union City (16:20)

2001: Sean Threewits, Union City (16:02)

2002: Ben Brinker, Muncie Burris (16:52)

2003: Adam Lenz, Blackford (16:34)

2004: Adam Lenz, Blackford (16:01)

2005: Jack Sharder, Blackford (16:01)

2006: Matt Kimbrell, Muncie Southside (16:39)

2007: Derek Stinefield, Wapahani (16:42)

2008: Derek Stinefield, Wapahani (16:34)

2009: Ethan Evans, Muncie Southside (16:24)

2010: Ethan Evans, Muncie Southside (16:26)

2011: Stefan Harry, Wapahani (16:51)

2012: Jace Hirst, Muncie Central (16:58)

2013: Seth Fowler, Union City (16:44)

2014: Blake Brooks, Cowan (17:22)

2015: Cade Orchard, Delta (16:22)

2016: Nathan Herbst, Wapahani (16:40)

2017: Nathan Herbst, Wapahani (16:36)

2018: Matthew Mitsch, Yorktown (17:01)

2019: Matthew Mitsch, Yorktown (16:37)

1991: Blythe Rogers, Delta (16:38) (4K)

1992: Blythe Rogers, Delta (15:56) (4K)

1993: Blythe Rogers, Delta (16:19) (4K)

1994: Blythe Rogers, Delta (16:21) (4K)

1995: Megan Schroeder, Delta (17:27) (4K)

1996: Sarah Yates, Delta (16:04) (4K)

1997: Caroline Guillion, Muncie C. (15:50) (4K)

1998: Nicole Goodwin, Delta (15:50) (4K)

1999: Lydia Greiner, Muncie Central (15:41) (4K)

2000: Caitlyn Baird, Yorktown (16:07) (4K)

2001: Brittany Lane, Delta (15:48) (4K)

2002: Brittany Lane, Delta (15:40) (4K)

2003: Claire Laverty, Yorktown (15:52) (4K)

2004: Tabitha Bogue, Winchester (15:34) (4K)

2005: Tabitha Bogue, Winchester (15:32) (4K)

2006: Mandy Hart, Wapahani (15:56) (4K)

2007: Alysha Miller, Jay County (20:14)

2008: Aly Miller, Jay County (20:16)

2009: Whitney Wiist, Winchester (20:18)

2010: Whitney Wiist, Winchester (19:51)

2011: Whitney Wiist, Winchester (19:25)

2012: Abigail Johnson, Jay County (20:29)

2013: Michelle Kent, Muncie Burris (19:29)

2014: Michelle Kent, Muncie Burris (20:12)

2015: Megan Wellman, Jay County (19:24)

2016: Leah Keesling, Randolph Southern (19:31)

2017: Emma Keesling, Randolph S. (20:06)

2018: Leah Keesling, Randolph Southern (20:22)

2019: Leah Keesling, Randolph Southern (19:04)

Make a free website with Yola